ORDINACE ESTETICKÉ MEDICÍNY

MUDr. Pavlína ŠŤASTNÁ

Mezoterapie 

Hydratace Vaší pleti je jedním ze základních faktorů, které ovlivňují Vaši krásu a spokojenost.

Mesoterapie je injekční metoda, při které se účinné látky aplikují do střední vrstvy kůže /tzv. mezodermu/.

Dehydrovaná kůže předčasně stárne a zvláště v oblasti dekoltu, krku a na hřbetech rukou
se tento problém obtížně řeší. Hydratační krémy působí pouze v povrchových vrstvách pokožky
a nepronikají do hloubky.

 

Mezoterapie (mezolýza) se používá v estetické dermatologii řadu let. Velmi populární je ve Francii, kde vznikla, dále v Jižní Americe a ve své oblibě stále roste i v Evropě.

 

Principem mezoterapie v estetické dermatologii je vpravování malých množství různých látek do střední vrstvy kůže s cílem ovlivnit kvalitu celé kůže a části podkožní tkáně. Bez operativního zákroku dochází ke zlepšení krevního a lymfatického zásobení kůže, čištění kůže a to napomáhá zlepšení jejího vzhledu. Již samotná traumatizace podkožní tkáně vede k prokazatelné regeneraci kolagenních a elastických vláken.

 

Jak si mezoterapie poradí s celulitidou a nadbytečným tukem?

Lékař vytvoří roztok „na míru“, ten zlepší krevní oběh, přispěje k úbytku tukových buněk a odbourá poškozené pojivové tkáně. Výsledkem je pak vyhlazení povrchu pokožky. Mezoterapie může být užita k léčbě celulitidy na jakékoliv části těla.

 

V čem je mezoterapie lepší než liposukce?

Liposukce neléčí celulitidu. Naopak, často bývá příčinou zhoršení jejího stavu. Oproti tomu mezoterapie celulitidu léčí přímo, spolu s odbouráváním tukových zásob ve vybraných oblastech. Tukové zásoby jsou odplaveny z těla ven a neobjevují se znovu v jiných oblastech, jak tomu často bývá po liposukci. Mezoterapie nevyžaduje hospitalizaci, celkovou anestezii ani náročnou rekonvalescenci.

 

Jak mezoterapie probíhá?

Celé terapii předchází konzultace s odborníkem, který navrhne speciální složení roztoku vzhledem k cílové oblasti a jejímu stavu. Jedno ošetření trvá zhruba 15-30 minut, a to formou opakovaných vpichů do cílové oblasti. Injekční jehly jsou velice tenké, proto aplikace NENÍ bolestivá. Pokud by však pacient určité nepohodlí cítil, je možno použít znecitlivující mast.           

Injekční metodou docílíme vpravení 100 % účinné látky do pokožky.

 

Jaké jsou vedlejší účinky a následná omezení?

Jediným nepříjemným vedlejším efektem jsou modřiny, které přetrvávají více než jeden týden. Omezení se liší v závislosti na cílové oblasti, obecně však platí bezprostředně po aplikaci omezit pobyt na slunci (nutno používat ochranné prostředky s faktorem 50+), po dobu nejméně 4 hodin nepoužívat make-up a nesprchovat se v teplé vodě zhruba 6-8 hodin po ošetření. Před zákrokem je nutné vyhnout se kofeinu či jiným stimulantům a je doporučováno konzumovat potraviny s vysokým obsahem proteinu.

 

Kdy jsou vidět výsledky a jak dlouho přetrvají?

Výsledek závisí na stavu řešeného problému, a proto je třeba mít reálná očekávání. V průměru zaznamenají pacienti zlepšení během dvou až tří sezení. Určité změny jsou patrné již po první aplikaci. První tři ošetření následují měsíc po sobě, další udržovací léčba po 3 měsících.  Jejich četnost určí lékař. Vynikajících výsledků je dosaženo zejména v kombinaci s cvičením a správnou výživou. Navzdory veškerým snahám přirozené stárnutí zastavit nelze, z tohoto důvodu je doporučováno zhruba dvakrát do roka mezoterapii opakovat.

 

Schema aplikace

K dosažení žádoucího účinku je třeba ošetření opakovat v intervalech po 2 - 4 týdnech 3 - 10 krát,
k zachování efektu slouží udržovací terapie.

 

Vhodné je kombinovat metodu s manuální či přístrojovou lymfatickou drenáží 2x týdně, dodržovat pitný režim 3l tekutin/den. Vyloučit alkohol a kávu.

Mezi vedlejší nežádoucí účinky patří zčervenání, prosáknutí, mírná bolestivost ošetření oblasti. Mohou se vytvořit drobné modřinky, které se za několik dní vstřebají.

Mezoterapie se nedoporučuje v době těhotenství, kojení, při alergii na sóju a vejce, při krvácivých stavech.