ORDINACE ESTETICKÉ MEDICÍNY

MUDr. Pavlína ŠŤASTNÁ

Korekce vrásek výplňovými  materiály – kyselinou hyaluronovou

Výplňové materiály ( kyselina hyaluronová ) používáme k řešení:

 • hlubších vrásek
 • vpadlých jizev
 • korekci velikosti a tvaru rtů 
 • korekci linií obličeje-tváří
 • korekci vrásek a dehydratované pokožky hřbetu rukou  

Výplňové materiály slouží k vyzdvižení vrásek. Na našem pracovišti používáme výplně na bázi kyseliny hyaluronové, což je látka tělu vlastní, která se normálně v těle vyskytuje, ale s přibývajícím věkem její produkce klesá. Kyselina hyaluronová je odpovědná za hydrataci- jejím úbytkem klesá hydratace pokožky a tvoří se hluboké vrásky. Výplně kyselinou hyaluronovou svou gelovou charakteristikou vyplňují hluboké vrásky nebo jizvy a vázáním vody kůži vypínají. 

Aplikují se velice jemnou jehličkou nebo šetrnou tupou kanylou do vrásek. Plný účinek se dostaví do 14 dnů, kdy preparát nasaje vodu a trvá 8-14 měsíců. V našem centru pracujeme s výplněmi Esthelis, Juvéderm , Princess, Stylage, Restylane.

Kromě vrásek vyplňujeme i rty, tváře a hřbety rukou.

 

Trendem dnešní estetické dermatologie v boji proti projevům stárnutí pleti jsou výplňové materiály, které slouží k odstranění různých druhů hlubších vrásek a rýh či jiných nerovností na obličeji, krku, dekoltu a na rukou, k řešení vpadlých jizev.

Velmi přirozeně a nenásilně lze pomocí výplňových materiálů modelovat rty, zvětšovat jejich objem, zvýraznit konturu, vyrovnat případné nepravidelnosti tvaru nebo drobné vrásky a jizvičky na jejich povrchu. Velkou výhodou  je pomalé přirozené odbourávání kyseliny hyaluronové a možnost následného ošetření dle aktuálního stavu pokožky, minimální riziko vzniku alergické reakce a dalších nežádoucích účinků, které často provázejí permanentní implantáty.

 

Zcela dominantním výplňovým materiálem  je  kyselina hyaluronová (dále HA), látka, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Její funkcí je zachovávat úroveň hydratace pokožky a zvyšovat tonus pleti. Toto je umožněno vnitřní kapacitou HA vázat velké množství vody. Pokožka s přibývajícím věkem postupně tyto hydratační schopnosti ztrácí. V důsledku toho se pleť stává sušší a křehčí a začínají se objevovat první vrásky. V tkáni se postupně objevují propadliny a rysy obličeje poklesávají.

Tyto nedostatky  lze efektivně zmírnit vstříknutím HA do různých vrstev kůže drobnými vpichy a zvýšit tak aktuální úroveň hydratace pleti. Nebo se HA vstřikuje přímo do vrásek a takto vytvořený objem napne a okamžitě vyplní vrásky a kožní rýhy. Ihned po první injekci se vrásky výrazně a viditelně zmenší. Prasklinky v pokožce se zacelí. Díky okamžitému liftingovému efektu nabízejí injekce s HA skutečnou alternativu zákrokům plastické chirurgie v případech, kdy ještě pokles napětí pokožky není příliš výrazný, tím že obnoví obličejové kontury. Z tohoto důvodu je důležité zahájit terapii co nejdříve, aby se oddálila nutnost chirurgického zákroku.

Na našem pracovišti pracujeme s injekčními výplňovými vyskoelastickými gely, 100% neživočišného původu, v extrémně čisté formě vyrobenými předními světovými laboratořemi. 

To zaručuje výbornou toleranci a perfektní integraci do tkání pokožky v souladu s vlastnostmi a pružností pleti. Gely bsahují buď samotnou vysoce koncentrovanou zesíťovanou hyaluronou kyselinu, či její kombinace s dextranomery či glycerolem.

Hlavní výplňové materiály se kterými pracujeme jsou:                                                            

Esthelis, Restilan, StylAge, Princess, Renofill ,Varioderm

 

 

Průběh aplikace výplňových materiálů – kyseliny hyaluronové

 • Aplikace se provádí vždyvždy až po odborné konzultaci a podrobném vysvětlení metody proškoleným lékařem
 • Výplňový materiál aplikujeme tenkou jehličkou do povrchových partií kůže. Efekt je ihned po aplikaci patrný.
 • Ošetření je ambulantní, může být mírně bolestivé a nevyžaduje žádnou rekonvalescenci.
 • Podle citlivosti klienta a ošetřované oblasti provádíme před aplikací aplikujeme v místním znecitlivění krémem (Emla), který necháme působit cca 1 hodinu 
 • Ošetřované místo během zákoku chladíme
 • Vlastní zákrok trvá přibližně 30 minut.

 

Rizika a nežádoucí účinky

V místě vpichu injekce se ihned po aplikaci kyseliny hyaluronové může objevit zvýšená citlivost, jemné zarudnutí, modřinky a otok. Tyto reakce jsou nejvýraznější během a několik hodin po zákroku. V mírnější formě může přetrvávat několik dní a poté spontánně mizí.

Zblednutí nebo probarvení ošetřené kůže je způsobeno příliš povrchní aplikací, nadměrnou korekcí, hlavně v místech tenkého podkoží nebo i mnoha dalšími faktory jako stav a struktura kůže a jiná onemocnění. Také pomalu spontáně mizí.

Vzácným nežádoucím účinkem je pak v případě zánětlivé reakce vůči materiálu vytvoření tzv. granulomu – nadbytečném nahromadění vazivové tkáně se zánětem v okolí vstříknutého materiálu vznikající několik měsíců po aplikaci. Léčba spočívá v injekčním podávání kortikoidů nebo i v chirurgickém odstranění. Tato komplikace je v současné době s nástupem stále nových, dokonalejších a bezpečnějších přípravků velmi vzácná.

Jak se připravit na zákrok?

Pokud trpíte na opary, může v místě vpichu dojít k výskytu těchto kožních projevů.

Pokud berete určité léky, mohou se v místě vpichů objevit malé modřinky a otoky.

Váš lékař Vám poradí a informuje Vás o možnosti prevence těchto komplikací. Jiná speciální příprava není nutná.

Jak postupovat po zákroku?

Ošetřená oblast by se neměla vystavovat silnému teplu (solárium, sauna) nebo chladu, slunečnímu záření a zvýšené fyzické aktivitě, dokud počáteční zarudnutí a otok nezmizí.

Po dobu 6 hodin byste se neměl(a) ošetřené časti dotýkat. Potom je možno omýt se vodou a jemným mýdlem.

Používání make – upu se doporučuje také nejdříve 6 hodin po ošetření.

Efekt  zákroku je, dá se říci, okamžitě viditelný s přihlédnutím k nutné krátké rekonvalescenci.

Vhodná je kontrola po cca 3 týdnech u zákrok provádějícího lékaře, kdy dochází ke stabilizaci materiálu ve tkáni a tím i finálního výsledku, nejlépe se zhodnocením před- a po-zákrokových fotografií s eventuálním naplánováním další strategie.

Doba efektu se liší podle lokalizace materiálu, podle individuálních dispozic- věk, charakter pleti, aktivitě dané oblasti a samozřejmě i dostatečného množství aplikovaného materiálu. Jelikož materiál prochází tzv. izovolumickou degradací (dlouhodobé udržení korigovaného objemu při zvýšené vazbě molekul vody na stále více „odhalené“ vazby odbourávané molekuly kyseliny hyaluronové), je efekt stálý s rychlejším úbytkem objemu ke konci účinnosti. Mnohdy efekt vyhlazení přetrvává i mnohem delší dobu již samotnou přirozenou přestavbou a vyplněním vrásky přirozenou cestou.

V současnosti používané injekční gely s HA mají dlouhodobé účinky, efekt přetrvává průměrně 9–12 měsíců, někdy i déle. Poté je vhodné ošetření znovu opakovat, aby obličej (či jiné oblasti) získal opět přirozenou cestou a nenápadně svou plnost a zdravý vzhled.

Injekční výplně v současné době v mnohém nahrazují, ale především doplňují jiné zákroky estetické chirurgie, kdy s vědomím efektivity a snadnosti zákroku se stávají stále častějšími a oblíbenějšími. To vše při výběru špičkového materiálu a specialisty pro provedení zákroku podle představ klienta.

 

CENA OŠETŘENÍ

 • konečná cena bude dohodnuta při konzultaci
 • cena se odvíjí od typu použitého preparátu, jeho spotřebovaného množství, aplikační lokality apod.